Tyle chcę Ci napisać… Montegrappa Privilege Déco

Miałem okazję testować wiele piór wiecznych, niektóre odrzucałem po pierwszej postawionej linii, innymi pisałem przez wiele lat. Zdarzały mi się też przelotne romanse i kilkuletnie związki. Wiem więc, co piszę: Montegrappa Privilege Déco pisze samo.

 

Szarlatan-styl-zycia-chwile-na-miare-blog02

 

To chyba niedobrze, ze zacząłem ten cykl recenzji od mojego ulubionego pióra – ciężko będzie napisać coś o jakimkolwiek innym. Chyba tylko to, że nie dorasta Montegrappie do pięt. Wciąż się jednak łudzę, że trafię na okaz jeszcze lepszy.

Wystarczy przyłożyć to pióro do czystego arkusza, a zanim człowiek się ocknie już ma napisaną książkę, list lub podpisane potwierdzenie odbioru – u listonosza. Każde z tą samą lekkością i gracją. To przede wszystkim tym piórem napisałem moją najlepszą książkę: Szarlatańskie wersety, a teraz kreślę na kolejnych egzemplarzach – kolejne dedykacje. To dzięki  niemu powstają notki na tego bloga. Z nim ruszę w podróż dookoła świata. Albo na księżyc. Albo po Nobla.

Szarlatan-styl-zycia-chwile-na-miare-blog05

 

Oczywiście spływ atramentu jest regulowany. Wspomnianą lekkość uzyskuję właśnie dzięki „odkręceniu kurka”. W efekcie uzyskuję czarne, solidne litery – takie jak lubię.

Swoim wyglądem pióro nie wykracza poza ramy tradycji i dobrego konserwatyzmu, jednak z całą pewnością jest też nowoczesne. Perłowoszara żywica – połączona ze srebrem zdają się mówić to samo, co zastąpienie formy okrągłej ośmiokątem – tradycja i nowoczesność. Skoro wspomniałem już o srebrze warto nadmienić, że to jeden z moich ulubionych materiałów, który cenię na równi z drewnem. Srebro sterlingowe tu zastosowane, daje komfort dotyku, przyciąga wzrok – aż chce się sięgnąć po pióro. Można je trzymać w palcach przez wiele godzin, co nie zawsze jest przyjemne w piórach z tworzywa. Kryje też w sobie tajemnicę i to nie tylko ze względu na słowa napisane, i nienapisane, a które mogłyby być napisane, ale i ze względu na ten właśnie czarodziejski metal, noszący w sobie połysk gwiazd.

Szarlatan-styl-zycia-chwile-na-miare-blog03

Ów ośmiokąt został wykończony dalszymi geometrycznymi podziałami. Całość wzorów porządkuje i zamyka przestrzeń na piórze. Przypomina trochę wczesne przedstawienia orientalne, w których za pomocą niewielkich środków uzyskiwano bogactwo efektów. Dzięki wyprowadzeniu na powierzchnię pióra setek liń o zróżnicowanej fakturze, pióro „łapie” i oddaje światło – jak gdyby mrugało do nas z każdym drgnięciem dłoni, z każdą postawioną literą.

Szarlatan-styl-zycia-chwile-na-miare-blog06

Klip zakończono kulką, która choć niewielka w zestawieniu z tą masą prostokątów – na jednym z nich spoczywa, nadaje całości szyku i fantazji.

Dwukolorowa, złota stalówka, grawerowana i rodowana nie odciąga uwagi od całości dzieła. Dopełnia go swą elegancją i subtelnym czarem. Jest dokładnie taka, jakiej można się było spodziewać patrząc na zamknięte pióro.

Montegrappa Privilege Déco pisze samo. Mam nadzieję, że napisze dla Państwa jeszcze nie jedną notkę. Następną z serii –  o moim pierwszym – chińskim piórze.

 

Szarlatan-styl-zycia-chwile-na-miare-blog04

 

Szarlatan-styl-zycia-chwile-na-miare-blog01

 

Montegrappa Privilege Déco, stalówka: F, małe – 12,5 cm

Share Button
  • Odwiedzin148260

1 Komentarz

Opublikuj komentarz