Skąd się bierze jakość? Czy wiedziesz życie jakościowe?

Już trzeci dzień przyglądam się maciejówce. Wygląda jak gdyby zaledwie kilka lat temu opuściła zakład czapniczy. Jednak ma około stu lat. Informują nas o tym eleganckie, złote litery metki czapnika Jana Kurzydły, który czeladnicze wyzwoliny przeszedł w 1906 roku. Maciejówki stały się modne i poszukiwane dziesięć lat później, gdy stały się częścią legendy legionowej. Właśnie taką czapkę nosi Piłsudski na słynnym obrazie pędzla Kossaka.

 

maciejowka-chwile-na-miare-blog

 

Ta czapka przetrwała niejedną dziejową zawieruchę, a jednak wciąż wygląda doskonale. To nieodłączna cecha rzeczy wysokiej jakości.

Ile lat przetrzymają dzisiejsze baseballówki? Dlaczego „markowa” marynarska kurtka, którą kupiłem dokładnie rok temu nadaje się już tylko do prac w ogrodzie?

Ktoś powie, że jakość bierze się z ceny, z wysokiej ceny, ale czy aby na pewno? Czy czapka legionisty, masowy mundur był niedostępny i drogi?

Stać nas na to, by co roku kupić kurtkę lub czapkę, więc są byle jakie – bo kupowane tylko na rok (dwa lata, trzy lata – to już ho ho ho ) i tak koło się domyka. Minie kolejnych pięćdziesiąt lat i będziemy je kupować co tydzień.

Tamtych ludzi nie było na to stać – wytwarzali więc rzeczy wysokiej jakości, rzeczy na stulecia.

 

Skąd się bierze jakość?

Czym właściwie jest jakość?

Szperam w słownikach:

Jakość

Słownik języka polskiego, Jan Karłowicz, Adam Kryński, Władysław Niedźwiedzki, t. II H-M, Warszawa 1902r., – jedna z kategorji poznania; przymiot, własność, cecha czegoś; zbiór a. ogół przymiotów, cech czegoś: Badać coś pod względem jakości.

Słownik języka polskiego, Mieczysław Szymczak i in., t. 1., PWN Warszawa 1982r., – właściwość, rodzaj, gatunek, wartość; zespół cech stanowiących o tym, że dany przedmiot jest tym przedmiotem a nie innym.

Mały słownik języka polskiego, Stanisław Skorupko i in., PWN Warszawa 1989r., – identycznie jak wyżej.

Słownik współczesnego języka polskiego, Bogusław Dunaj i in., t. 1, Przegląd Reader’s Digest Warszawa 2001r., – zespół cech decydujących o ocenie danego wyrobu.

 

slownik-jaezyka-polskiego-chwile-na-miare-blog

To nie jest zdjęcie wysokiej jakości 🙂

 

 

Pomińmy tu na chwilę fakt przejścia od cechy do oceny – tak charakterystyczny dla naszych czasów. Skupmy się na przejściu od czegoś do wyrobu. To jest bardziej interesująca zmiana. Dziś mówiąc o jakości mamy na myśli wyroby – produkty. Dawniej jakość dotyczyła również czegoś – a więc: jakość pracy, jakość odpoczynku, jakość wychowania – a może skoro mówimy o wysokiej jakości, to raczej: jakość rodzicielstwa, jakość edukacji, jakość przyjaźni, jakość miłości? – nie wiem. Jakość życia.

Wiemy wszystko o wysokiej jakości produktów i tego co się z nimi wiąże – obsługi w handlu i obsługi usługi : )  Nie wiemy jednak czym byłaby wysoka jakość rodzicielstwa? Rodzic jakościowy i kiepskiej jakości? A życie wysokiej jakości? Miłość wysokiej jakości? Więc może rację mieli Ci, którzy uważali że jakością życia jest samo życie, a cechą miłości jest miłość? Bez wartościowania i oceny? I czy życie, którego nie trzeba przyrównywać do skali, nie jest właśnie życiem wysokiej jakości?

 

Share Button
  • Odwiedzin24153

Opublikuj komentarz