Parker Vector – smak luksusu lat dziewięćdziesiątych.

Na początku lat dziewięćdziesiątych był szczytem luksusu na każdą kieszeń. Gdy wreszcie przyszedł do nas legendarny „Zachód”, a na ulice oprócz Polonezów zaczęły wyjeżdżać auta z Korei, pióro, które nie drapało już tak bardzo jak chińskie pióra(Moje pierwsze chińskie pióro), było spełnieniem marzeń o elegancji każdego, kto obdarowywał i miał być obdarowanym: kto przeżywał wtedy I Komunię, 18stkę, miał obronić pracę dyplomową lub doktorską dostawał Parkera Vector. Prezent przyjmowany był z wdzięcznością. 

Synteza idealna: luksus, na który każdego było stać. Dziś to już się rzadko zdarza. Wtedy można było wziąć do ręki to pióro i odpłynąć. Utonąć w oceanie słów, także w tych pozbawionych znaczeń. Nawet ilość atramentu w zbiorniczku nie była już przeszkodą, bo Parker uzależniając swych użytkowników od marki wprowadził inne od nam wtedy znanych, dłuższe i nieco cieńsze naboje. Kupując takie pióro stawało się uzależnionym od tych naboi, zapobiegliwsi przyzwyczajeni do systemu ze strzykawką, o którym wspominałem w poprzednim wpisie, dokupywali tłoczek wkręcany do pióra. Dzięki któremu mogli hasać po atramentach, bo oprócz Hero pojawiły się już i inne, markowe, kolorowe. Czy jednak się sprzedawały tego nie wiem. Zapasy słoiczków z Hero gromadzone wcześniej przez pokolenia pozwalały przetrwać na nim jeszcze dziesięciolecie.

Te parkerowskie naboje miały jeszcze jedna zaletę:

– pożycz nabój.

– mam Parkera, nie będzie ci pasował.

Mroki dziejów pochłonęły zakrętkę od tego pióra. Przepadła i tyle.

Wykonano je solidnie, przetrwało lata mimo targania go w codziennym tornistrze. Idealnie krągłe, niewielkie, robiło wrażenie delikatnego. Zdarzało się jednak, że przestawało pisać i żadne zabiegi nie potrafiły go wskrzesić, tragedii jednak nie było: w tle rysowały się nowe wspaniałe prezentowe okazje; mikołaj, pierwsza w życiu książeczka czekowa, czy wdzięczna sąsiadka.

Parker-chwile-na-miare-blog002

Parker-chwile-na-miare-blog003

Parker-chwile-na-miare-blog001

 

 

Share Button
  • Odwiedzin27329

Opublikuj komentarz