Ogród zoologiczny we Wrocławiu – edukacja domowa

Do przywilejów rodzica, zwłaszcza rodzica edukującego swoje dziecko domowo należy wybór nauczycieli, którzy będą kształtować umysł dziecka. Czy może jednak istnieć mądrzejszy i potężniejszy nauczyciel niż sama natura?

Przyroda jak wierzą jedni – zwolennicy ewolucji – jest wynikiem mądrości wypracowanej przez miliony lat. Jak wierzą inni jest bezpośrednim tworem Boga – systemem stworzonym przez umysł doskonały. W obu przypadkach żaden człowiek, choćby w profesorskiej todze, nie może się mierzyć z tą potęgą. Jak jednak sprawić, by dziecko uczyło się od tego hojnego i mądrego nauczyciela?

Bez wątpienia najlepsze rezultaty daje bezpośrednie obcowanie z przyrodą – życie wiedzione wśród niej, jednak wtedy zapoznajemy się wyłącznie z podsystemem – występującym na danym terenie. Równie ciekawym pomysłem może być obcowanie z wieloma fragmentami poszczególnych podsystemów przyrody, a taką możliwość prócz licznych podróży, stwarza życie miejskie – z jego ogrodami botanicznymi, zoologicznymi i licznymi muzeami czy uczelnianymi pokazami. Dlatego właśnie, dopóki znaczną część tygodnia spędzamy w mieście, postanowiliśmy zaopatrzyć się w roczny bilet wstępu do wrocławskiego ZOO.

Wychowanie w zgodzie z naturą, jest jednym z podstawowych celów wychowania czy też edukacji. W odróżnieniu od edukacji oderwanej od natury, która jako taka jest skazana na porażkę. Tę porażkę obserwujemy przyglądając się współczesnemu społeczeństwu chowanemu w szkolnych klasach.

Możliwości jakie stwarza ZOO w edukacji domowej są właściwie niewyczerpywalne, a wszystko będzie zależeć od tego, w którą stronę rozwiną się zainteresowania dziecka: od nauki o poszczególnych gatunkach zwierząt i roślin –  to wszystko, co możemy nazwać nauką o przyrodzie, przez geografię – kontynenty i krainy geograficzne – naukę o tym jak zwierzęta przystosowały się do określonych warunków – jakie te warunki są i z czego wynikają – jak przystosowały się rośliny i ludzie. A potem już tylko krok do jakiegokolwiek tematu z geografii bądź historii, muzyki i tak dalej – i to „i tak dalej” jest właśnie najbardziej zachwycające w e.d., bo pozwala, krążyć i iść w dowolną stronę zgodnie z zainteresowaniami dziecka.  

 

IMG_0013

 

Słabym punktem ZOO jest to, że to ZOO. Przynajmniej nie jest to cyrk. Niestety zwierzęta tam zamknięte cierpią, bez dwóch zdań. Tylko, że wszyscy i tak tkwimy w tym cierpieniu po uszy. Zaryzykuję stwierdzenie, że prawie wszystkie większe zwierzęta, które żyją obecnie na Ziemi w dużej mierze cierpią, a ich wolność to parodia. To samo dotyczy ludzi. Czy to jednak ma oznaczać, że nie będziemy odwiedzać znajomych zamkniętych w mieszkaniach z wielkiej płyty?

Share Button
  • Odwiedzin19773

Opublikuj komentarz