Najpiękniejsze truskawki do smażenia są białe ananasowe, lub czerwone okrągłe zwane włoskiemi.

Truskawki – lubi je prawie  każdy. Najsmaczniejsze są zrywane prosto z krzaczka. Możemy się jednak nimi cieszyć zdecydowanie zbyt krótko, bo te sprzedawane wprawdzie, przed i po sezonie – truskawki przypominają jedynie z wyglądu. Możemy jednak smak lata, gorących czerwcowych dni zatrzymać na dłużej. Przenieść do zimowych nocy.

Truskawki 8

Przed stu laty truskawki konserwowało się na słodko. We wszystkich przepisach, które odnalazłem ilość cukru w stosunku do truskawek nie spadała poniżej proporcji 1:1. Trzeba jednak pamiętać o tym, że poziom oczyszczenia cukru ,a więc ilość cukru w cukrze mogła odbiegać od naszych standardów. Poza tym szczegółem, te przepisy sprawdzą się doskonale.

Truskawka 005

Truskawka003

Gospodyni Litewska radzi:

Truskawki

Odważywszy na funt jagód* dwa funty cukru, część jego stłuc drobno i osypać nim na blatach ułożone jagody, które się pierwiej pokropiło spirytusem, lub, lepiej jeszcze, każdą z osobna w nim zamoczyło. Te blaty stać powinny na lodzie przez noc; nazajutrz, wziąwszy półtory szklanki wody na każdy funt cukru, zrobić z niej ulep z pozostałym od wagi cukrem, a do wrzącego włożywszy jagody, smażyć je jak zwyczajnie, pierwej na dużym ogniu zagotowując i odstawiając trzy razy, a potem dosmażając na żarze póty, aż w jagodach żadnego kwasu nie będzie, a powierzchnia ulepu po zastudzeniu na lodzie marszczyć się zacznie. Zszumowanych zlekka konfitur nigdy łyżką nie cisnąć, ani mieszać, bo się jagody potrą: trzeba tylko rądelek potrząsać i na wszystkie strony obracać.

NB. Nie trzeba zupełnie odcinać ogonków od truskawek, bo zielona ich błonka, utrzymująca jagody, nie dozwala im się rozpływać i rozłazić.

Inni, nie osypując na noc truskawek cukrem, trzymają je przez sześć godzin w gęstym ulepie, a potem smażą na wolnym ogniu, nie zagotowując wcale, nawet z początku.

 

*) Jagody koniecznie w dzień pogodny zbierane być powinny.

 

Truskawka002

Truskawka004

 

Truskawki

Najpiękniejsze truskawki do smażenia są białe ananasowe, lub czerwone okrągłe, zwane włoskiemi. Zresztą każdy gatunek truskawek można smażyć, lecz z ananasowych jest najpiękniejsza i najwybredniejsza konfitura.

Truskawki do smażenia muszą być koniecznie świeżo rwane w suchy, słoneczny dzień. Smażyć je trzeba zaraz, po zerwaniu bo jak tylko stoją do drugiego dnia, są już nie dobre do smażenia i konfitura będzie z nich nie ładna. Obrać je starannie z korzonków, wybrać najpiękniejsze, a odrzucić jeżeli jest jaka pognieciona. Wybrane truskawki każdą zamaczać w spirytusie, jak najlepszym, i na pół kilogr. truskawek wziąć jeden kilogr. cukru, porąbać go w drobne kawałki, wlać półtorę szklanki ciepłej wody i zrobić syrop bardzo gęsty, szumując go starannie. Na wrzący syrop wrzucić truskawki. Po chwili odsunąć na bok i niech tak w tym syropie postoją w chłodnem miejscu do drugiego dnia. Nazajutrz postawić na kuchni i smażyć z początku na większym, później na słabszym ogniu, często rynkę na bok odsuwając i starannie szumując, a przytem potrząsając lekko rynką, żeby się równo smażyły. Szumowiny, których truskawki maja bardzo wiele, zbierać bardzo ostrożnie tylcem łyżki srebrnej, aby nie pognieść truskawek, bo to owoc bardzo delikatny. Gdy już syrop zgęstnieje tak, że kropla puszczona na zimny nóż spada bardzo powoli i gęstnieje, zestawić z ognia. Ostudzone złożyć w słoiki przykryć pęcherzem, obwiązać sznurkiem i przechowywać w suchem miejscu.

Truskawki 9a

Truskawki 9b

Konserwa z truskawek

Truskawki na konserwę muszą być świeżo rwane w suchy, słoneczny dzień. Wybrać ładne, dojrzałe, jednak nie prześcigłe truskawki, obrać je z korzonków i na pół kilogr. truskawek zrobić syrop z pół kilogr. cukru, porąbawszy go w drobne kawałki w wlawszy półtora szklanki wody. Na wrzący i dobrze wyszumowany syrop wrzucić truskawki, potem w tej chwili odsunąć i niech tak w tym syropie na boku kuchni z kwadrans postoją. Gdy przestygną składać je w kompotiery, wlać do każdej kompotiery po łyżeczce bardzo dobrego rumu, obwiązać szczelnie pęcherzem lub papierem aluminiowym i gotować w kociołku w zimnej wodzie(…), licząc od zagotowania się wody w kociołku, dziesięć do dwunastu minut.

 

Truskawki

Truskawki 9c

Anna Ciundziewicka, Gospodyni litewska czyli nauka utrzymania porządnie domu i zaopatrzenia go we wszystkie przyprawy, zapasy kuchenne, apteczkowe i gospodarskie tudzież hodowania i utrzymania bydła, ptastwa i innych żywiołów, według sposobów wyprobowanych i doświadczonych a zarazem najtańszych i najprostszych; Wydanie 9-e Poprawne drukowane z wydania 1882r., Warszawa, Gebethner i Wolff 1888

O smażeniu konfitur

red. Stanisław Lam, Ilustrowana Encyklopedia Trzaski Everta i Michalskiego z wieloma mapami, tablicami i ilustracjami w tekście 1-5t., 1927r.,

Encyklopedja Powszechna z ilustracjami i mapami 1-18 t., Warszawa 1898, Wydawnictwo Najwyżej Zatwierdzonego Towarzystwa Odlewni Czcionek i Drukarni S. Orgelbranda Synów

Share Button
  • Odwiedzin28764

Opublikuj komentarz