Fala

– Chciałem panią prosić o jej rękę!

-Ach, jaki pan mało wymagający…

Fala-Antykwariat-Wroclaw 013

Tym dowcipem Fala – magazyn rozrywkowo-satyryczny – rozpoczyna rok 1942. Czego tu nie ma? I nagie girlsy (dużo) i sport, uroda, opowieści kryminalne i satyryczne, relacje z dzikich krain i humor obrazkowy.

Fala była połączeniem dzisiejszej Pani domu i Playboya. Tytułem dla mężczyzn i kobiet. Moda i uroda, towarzyszy aktom czy śmiałemu humorowi i artystycznym fotografiom „ziemi ojczystej”. Co więc gosposia z Krakowa i jej mąż furman mogli w niej wyczytać?

Fala-Antykwariat-Wroclaw 010

… ludzkość ogarnął szał poszukiwania idealnej linii ciała ludzkiego, szczególnie kobiecego. (…) Poszukiwania idealnej linii ciała trwają dotychczas. (…) Zdaje się jednak, że i bez tych obliczeń kobiety są piękne i mają w sobie czar, który nie podlega żadnym wymiarom w przestrzeni ani w czasie.

Fala-Antykwariat-Wroclaw 001

A dla równowagi:

SPEŁNIONE MARZENIE

„Jaki brzydki!”. Każda mu to mówiła i żadna kobieta nie chciała go. Te, które zmuszone były z nim obcować obcować odwracały swe oczy, żeby nie widzieć jego twarzy.(…)

Okręt tonął na dalekich wodach Pacyfiku. (…) Ciekawość wyciągnęła go na brzeg. Brodził po pas w zieloności posuwając się w głąb wyspy. W pewnej chwili dobiegły Walickiego wesołe śmiechy kobiet. (…) Wkrótce sprawa wyjaśniła się. Kobiety były „ładunkiem żywego towaru”. Statek na którym były wiezione zatonął w pobliżu wyspy. (…) Rozpoczęły się dni szczęścia Walickiego. Należały do niego piękne kobiety. Nie potrzeba było nawet pracować gdyż wyspa obfitowała w owoce.

I MORAŁ 🙂 :

Dopiero po paru miesiącach rozpoczęła się cicha tragedia mężczyzny. Kobiety biły się o niego, urządzały loterie, grały w karty o jego względy, a jemu nie wolno było się sprzeciwić. Za najmniejszy opór skazywano go na miłość, której Walicki już wcale nie pragnął. Tęsknił teraz za ciszą swego kawalerskiego mieszkania, ba, próbował nawet odebrać sobie życie, ale czujne kobiety otoczyły go strażą. Doszło do tego, że trzymały go w jaskini. (…) Pierwszymi osobami, jakie Walicki ujrzał na pokładzie, były trzy pasażerki. Już chciał rzucić się do morza, gdy dobiegły go słowa:

– Rozbitek z wyspy ludożerców! Ale wydaje mi się, że nadawał się tylko do zjedzenia. Jaki brzydki! – i kobiety poszły do kabin.

Walicki uśmiechnął się błogo, oddychając z ulgą. Nareszcie przestała mu dokuczać jego brzydota.

Alfred Murawski(Znany Państwu pod swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem: Alfred Szklarski)

Fala była gadzinówką – brukowcem, służącym okupantowi – przynajmniej wtedy za taką została uznana, bo czytając ją dziś.. cóż – trzyma o wiele wyższy poziom, niż jej aktualne odpowiedniki. Jakie z tego wnioski? Chyba druzgoczące – dla dzisiejszej prasy i dzisiejszego społeczeństwa. Gdy zanurzam się w Fale, przychodzi mi również myśl, że: wszystko już było. Wciąż wydaje się nam, że wymyśliliśmy proch. Codzienne premiery nowych produktów upewniają nas o postępie wspieranym wiarą we wszechobecną naukę. Tymczasem z roku na rok cofamy się w rozwoju. To nie pachnąca myszką, szmatława Fala jest śmieszna. To my, z przekonaniem o swej wyjątkowości i rozwoju tacy jesteśmy.Fala-Antykwariat-Wroclaw 005

ĆWICZENIA BIODER

Najlepiej ćwiczy się biodra chodząc dużo. Dobrze jest także codziennie ćwiczyć się w bieganiu.

Fala-Antykwariat-Wroclaw 018

RADY DLA PŁCI BRZYDKIEJ

Jeżeli na szyi po goleniu tworzą się pryszcze, należy posługiwać się talkiem talkiem, lub czystym pudrem ryżowym.

Męski naskórek jest bardzo wrażliwy na dobroć mydła.

Szczotkować włosy należy we wszystkich kierunkach, począwszy od ich nasady. Szybkie przeczesywanie włosów nie jest wystarczające.

Wogóle ostrożnie z farbami. Męskie włosy są na farby wrażliwe.

Wolno do rąk używać dobrego kremu.

Jedyną dozwoloną męską szminką jest słońce.

Pani Kasia

Fala-Antykwariat-Wroclaw 008

Ponad wszelkiemi sprawami tego świata unosi się wszechwładna miłość. Ona to rządzi życiem, kieruje nim, ona nadaje mu wartość i cel.

 

Fala-Antykwariat-Wroclaw 015

Jakież to aktualne:

PANI A PRZYJACIELE MĘŻA

Pani w zasadzie nie ma nic przeciwko temu, aby mąż od czasu do czasu wychodził na parę godzin, ze swymi dobrymi dawnymi przyjaciółmi.

Gdy jednak mąż późno wraca do domu, zwykła go witać tymi słowy: – przyznaj, że masz wyjątkowo wyrozumiałą żonę, pozwalającą na takie długie wydalenie się z domu.

Fala-Antykwariat-Wroclaw 007

PANI JEST GOTOWA

Co za ironia, jeżeli pani oznajmi, że jest gotowa do wyjścia. Mąż musi być przygotowany i czekać cierpliwie przynajmniej jeszcze jakieś dziesięć minut.

Tu przynajmniej coś się zmieniło… połączenie „dostajemy” natychmiast.

Fala-Antykwariat-Wroclaw 009

PANI PRZY TELEFONIE

Zamiast rzeczowo rozmawiać, o czem miała zamiar, zapomina, co właściwie chciała powiedzieć.

Trwoni swój czas, absorbuje telefon, na który inni czekają, rozwodzi się długo i szeroko, z jaką to trudnością przyszło jej dostać telefoniczne połączenie.

Fala-Antykwariat-Wroclaw 012

Być czystym bez mydła – to w pojęciu wielu kobiet rzecz niesłychana. Zbyt przywykliśmy i zrośliśmy się z zasadą, że jedynie góry piany mydlanej są najlepszym środkiem do pielęgnowania cery, nie dającym się niczym zastąpić.

Dziś jednak we wszystkich dziedzinach, a więc i w kosmetyce spotykamy się z nowymi reformami, w myśl których musimy odstąpić od starych nawyknień i zasad.

Chcąc zachować młodzieńczą świeżość cery, nie należy stosować ostrych środków odtłuszczających, lecz przede wszystkim starać się poznać specjalne właściwości skóry i odpowiednio ożywiać i odnawiać jej tkanki.

Fala-Antykwariat-Wroclaw 004

Fala-Antykwariat-Wroclaw 002

Podpis mówi sam za siebie:

Fala-Antykwariat-Wroclaw 017

Zostając przy temacie zwierząt – tak wyobrażam sobie czytelnika tego bloga:

Fala-Antykwariat-Wroclaw 014  Oraz tak:

Fala-Antykwariat-Wroclaw 003

Fala-Antykwariat-Wroclaw

Fala-Antykwariat-Wroclaw 006

Fala-Antykwariat-Wroclaw 011

 

Magazyn Fala 1942 oraz 1943r.

Share Button
  • Odwiedzin23431

Opublikuj komentarz