Encyklopedia Wiedzy o Książce(EWoK) – Biblia bibliofila, Książka książkoluba

Gdyby wydano ją dziś, w którymś z modnych wydawnictw, pewnie jej tytuł byłby masłem maślanym i brzmiałby: Biblia bibliofila, Książka książkoluba. Na szczęście ukazała się przed laty w Ossolineum i dlatego pozostaje jednym z najobszerniejszych i najlepiej opracowanym źródłem wiedzy księgoznawczej. To vademecum wiedzy nie tylko o samych książkach, ale również o: bibliotekach, księgarniach, bibliografiach, ilustracjach, technikach graficznych, papierze, technikach introligatorskich, znanych i jeszcze nieznanych ludziach książki oraz o wielu, wielu innych tematach.

EWoK-blog-antykwaryczny-Stanislaw-Karolewski

 

Od dawna nosiłem się z zamiarem rozpoczęcia serii wpisów prezentujących Książki o książce, biłem się jednak z myślami od czego zacząć? I właśnie dziś, gdy jak zwykle w potrzebie sięgnąłem po EWoK, doznałem olśnienia – nie znajdę nic lepszego aby tę serię rozpocząć.

EWoK-blog-antykwaryczny-Stanislaw-Karolewski02

To ciężka lektura. Książka waży ze trzy kilo, ma ponad 1450 stron i zawiera około 6 000 haseł. Warto jednak po nią sięgać! Pod palcami poczujemy przyjemne płótno, a przed oczami otworzy nam się fascynujący świat – na który nie zawsze zwracamy uwagę – zwiedzeni przez bohaterów i biografie pisarzy, zapominamy niekiedy o tym, że książka to również konkretny materialny obiekt, który od czasu do czasu spada na nasze głowy, nabijając żywe i bolesne guzy.

EWoK-blog-antykwaryczny-Stanislaw-Karolewski03

EWoK ukazała się 45 lat temu,a spis redaktorów zajmuje całą stronę. Imiona i nazwiska autorów artykułów zajmują pięć kolejnych stron  – nic dziwnego, bo zakres prezentowanej tematyki jest naprawdę szeroki. Jak możemy się dowiedzieć z pierwszego zdania w tej książce:

EWoK jest publikacją obejmującą całokształt współczesnej wiedzy ze wszystkich dziedzin dotyczących książki jako dzieła sztuki rękopiśmiennej i poligraficznej oraz przedmiotu czytelnictwa, kolekcjonerstwa i handlu.

EWoK-blog-antykwaryczny-Stanislaw-Karolewski04

Jaka smaczna definicja książki. Smacznie jest też EWoK przekartkować, mrugają do nas liczne ilustracje umieszczone w tekście i na tablicach. Przy czym, jak można się spodziewać po książce wydanej w 1971 roku, nie krzyczy do nas – w przeciwieństwie do dzisiejszej mody, możemy ją wziąć do ręki bez obawy dostania oczopląsu.

EWoK-blog-antykwaryczny-Stanislaw-Karolewski05

Bogactwo zgromadzonych haseł olśni każdego książkoluba, a ich encyklopedyczny charakter – tylko zarysowujący temat – otworzy drogę do dalszych poszukiwań i do zawarcia nowych książkowych przyjaźni.

EWoK-blog-antykwaryczny-Stanislaw-Karolewski06

Po EWoK warto sięgnąć zawsze, gdy czegoś nie wiemy – to oczywiste. Warto jednak zaglądać do niej także zawsze wtedy, gdy zaczyna nam się wydawać, że już dużo wiemy i zbliżamy się do granicy, za którą książki nie będą miały przed nami tajemnic. Już po kilku przerzuconych stronach wyzbędziemy się tej pychy.

     EWoK-blog-antykwaryczny-Stanislaw-Karolewski07

Jeśli kiedyś podczas rozmowy powiem, że w Algierii w 1966 roku wydano 196 książek a w Belgii 3888 potem zaś w Chronologii przywołam Dwutercję i Elenchus – możesz być pewien, znów szukając potrzebnego hasła przyjemnie zbłądziłem.

A na zakończenie – smakowity kąsek – EWoK w oprawie Heleny Karpińskiej:

EWoK-blog-antykwaryczny-Stanislaw-Karolewski-Helena-Karpinska08

EWoK-blog-antykwaryczny-Stanislaw-Karolewski-Helena-Karpinska09

EWoK-blog-antykwaryczny-Stanislaw-Karolewski-Helena-Karpinska10

 Encyklopedia Wiedzy o Książce, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1971

Wikipedia – notka o EWoK – bez emocji

Share Button
  • Odwiedzin48911

2 komentarze

Opublikuj komentarz