Czy uchodźcy z Afryki obronią Polskę?

Dyskusja trwa. Przyjmować czy nie przyjmować uchodźców z Afryki? Przy tej okazji przypomina nam się o uchodźcach z Polski z lat II wojny światowej. Czy jednak na pewno te sytuacje są podobne? Czy rzeczywiście Zachód przyjął polskich uchodźców szczerze i bezinteresownie, opiekując się nimi, nie żądając nic w zamian?

 

Od dnia 8 sierpnia począwszy roje zbrojnych maszyn napływały nad Anglię. W pierwszym dniu przybyło ich trzysta, kilka dni później— już sześćset. Rozgorzała bitwa, znana pod mianem Bitwy o Brytanię, The Battle of Britain, trwająca pełne dwa miesiące, bitwa jedna z najdziwniejszych w dziejach ludzkości, a zarazem jedna z donioślejszych.
Najdziwniejsza, bo rozgrywała się wyłącznie w powietrzu, którego broniło kilkaset brytyjskich myśliwców przed nawałą kilku tysięcy wroga.
Raz zdobyte przez wroga panowanie nad powietrzem Anglii zdałoby ją prawdopodobnie na jego zupełną łaskę, a dalsze zburzenie wszystkich jej ośrodków życia i obrony byłoby już tylko kwestią czasu i ilości bomb. Ażeby ten cel osiągnąć, Luftwaffe wykonała w ciągu owych dwóch miesięcy 98 głównych ataków i użyła do tego około 6000 bojowych samolotów.
Arkady Fiedler, Dywizjon 303

A tu Wikipedia:

Dywizjon 303 w Bitwie o Anglię

Dywizjon 303 zaliczany jest do najlepszych jednostek myśliwskich II wojny światowej. W czasie Bitwy o Wielką Brytanię w 1940 roku przypisywano mu 126 pewnych zestrzeleń zaliczonych oficjalnie podczas wojny, co stawiało go na pierwszym miejscu wśród dywizjonów myśliwskich biorących udział w bitwie.

źr.: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dywizjon_303

 

Skoro więc porównujemy tamtą i obecną sytuację, należy spytać czy uchodźcy z Afryki również oddadzą życie za Polskę? A jeżeli tak, to do wojny z kim się szykujemy?

 

fiedler

 

P.S. z dn. 15.08.2015:

Ponieważ artykuł budził wątpliwości, jeszcze jeden cytat z Wikipedii dot. Iranu, który również przyjął polskich uchodźców:

„W 1935 roku Pahlawi poprosił obcą dyplomację o stosowanie nazwy Iran. Po ataku Niemiec na ZSRR, Związek Radziecki od północnego zachodu, a od zachodu i południa wojska brytyjskie dokonały uderzenia na Iran. Skutkiem radziecko-brytyjskiej interwencji było osadzenie na tronie proalianckiego Mohammada Rezy Pahlawiego. ZSRR zabezpieczył sobie dostawy sprzętu i broni przez terytorium Iranu. W podpisanym w styczniu 1942 roku traktacie trójstronnym Iran otrzymał gwarancję swojej suwerenności i integralności terytorialnej oraz zapewnienie wycofania wojsk radzieckich i brytyjskich w terminie 6 miesięcy od zakończenia wojny. We wrześniu 1943 Iran wypowiedział wojnę Rzeszy.

Share Button
  • Odwiedzin32288

Opublikuj komentarz